Genel

Yaratıcı Bir Şey #3

Ocak 25, 2019

author:

Yaratıcı Bir Şey #3

Eğer okyanus olmazsan, her gün deniz tutar.

-Leonard Cohen

Son bölümde elimizde 2 katlı bir ev, bahçede başı boş yanan bir ateş, tepecikler ve su birikintisi vardı. Bu bölümde bunların hepsini, anı olarak saklamak üzere rafa kaldırıyorum. Neden mi? Çünkü bugün ki hedefim önceki bölümde yaptıklarımın daha iyisini yapmak.

Bir süredir Blender adlı 3 boyutlu modelleme programını öğrenmeye çalışıyorum. Blender, 3 boyutlu modelleme, tasarım, animasyon, simülasyon, oyun, video, vfx ve çok daha fazlasını oluşturabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir programdır. Blender’ı daha yakından tanımak isterseniz bu yazıya göz atabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki önceki 2 bölümde kullandığım materyalleri Unreal Engine’in kendi içerisinde bulunan başlangıç paketinden alıyordum. Lakin bu paketin içerisinde çok az sayıda içerik bulunmakta. Başlangıç için yeterli olsa da bu işi tam anlamıyla öğrenmek ve uygulamak istiyorsam kendi modellerimi tasarlamalıyım. Bu yüzden Blender’ı öğrenme kararı aldım. Bir kaç haftadır Blender ile küçük çaplı modeller üretiyorum. Bu modellerden bazıları:

Gördüğünüz gibi bunlar, basit ve programı öğrenmemde yardımcı olacak modeller diyebiliriz. Blender’ı öğrenme hikayemden ayrı bir yazıda daha detaylı bahsedeceğim. Artık Unreal Engine’ın bana verdiği başlangıç paketinden bağımsız kendime ait modellerim var! Hatta istersem yenilerini de yapabilirim. Bu sayede kendimi daha özgür hissediyorum. Bu modeller, Blender’da bir hayli yol katetmemi sağladı. Resimlerdeki modelleri ve kaplamaları nasıl yaptığıma, blender ile ilgili olacak bölümde kısaca değineceğim. Hatta bir sonraki bölümde tamamen kendi ürettiğim modeller ile bir tasarım yapmayı planlıyorum.


Peki ya kullanacağımız her şeyi kendimiz mi tasarlamak zorundayız?

Hayır değilsiniz. Unreal Engine’in kendi marketinde içerik üreticilerin üretip satışa sunduğu modeller bulunmakta. Bunların bir çoğu ücretli olsa da bazıları ücretsiz olarak sunulmuş. Bunlardan istediğinizi satın alıp kendi projelerinizde kullanabilirsiniz yada kendi ürettiklerinizi yine burada başkalarına satabilirsiniz. Bunların sadece model olmasına da gerek yok. Farklı oyun sistemleri, sesler, efektler, 2 boyutlu çalışmalarda burada satışa çıkabiliyor.

Bugün Unreal Engine’in marketinde bulduğum Advanced Village Pack ile kendi küçük köyümüzü tasarlayacağız. Bu paket, içerisinde bir çok mimari ve çevre ögesini bulundurmakta. Başlamak için her şey hazır, o halde başlayalım…


Birbirine Komşu 2 Ev

Bu evlerden birisi bir oduncuya diğeri ise bir balıkçıya ait. Köy dediğime bakmayın, burada toplam 2 ev var. Yerleşke desem sanki daha uygun olacak. 🙂

Evlerimizin bahçelerinde, sahiplerinin ihtiyaçlarına yönelik bir takım objeler bulunacak. Mesela oduncunun evine bir balta ve kestiği odunların bazılarını yerleştirebiliriz yada odunlarını kolayca taşıyabilmesi için bir at arabası, atının yemesi için de biraz saman.

Balıkçının evinin girişine bir sal var. Sabahın ilk ışıklarıyla salını bahçeden çıkarıp evinin yakınındaki göle kadar taşıyor. Her sabah balık tutmaya giden balıkçı akşam olunca evine dönüp, eşiyle beraber kuyudan çektikleri su ile balıkları temizliyorlar.

Bahçelerin zemini yarı toprak yarı yeşillik; üzerinde taş bloklar, rengarenk çiçekler ve yeşilin arasında kendini hemen belli eden renkli mantarlar var.


Su Birikintisi ve Küçük Tepeler

Bu evlerin karşısında yaklaşık 10 adım mesafede küçük bir su birikintisi var. Su birikintisinin arkasında da küçük tepeler var. Su cam mavisi, kumlar sapsarı… İkisi birlikte o kadar çok parlıyor ki, güneş vurdukça bu parıltılar evlerin içine kadar giriyor.


Sihirli Orman

Son olarak bunların hepsini çevreleyen bir orman yapmak istiyorum. Son yazımızda, eklediğimiz landscape’i nasıl boyayacağımızı bulmuştuk. Onun hemen yanında foliage isimli bir fırça daha var. Onunla istediğimiz materyalleri, (ağaç, yeşillik, çiçek, mantar vs.) çıkmasını istediğimiz oranlarda boyayabiliyoruz. Hatta boylarını ve genişliklerini rastgele ayarlamasını söyleyebiliyoruz. Belli bir kurala sabit kalmadığımız ve ögeleri rastgele yerleştirdiğimiz için ormanımız daha doğal bir görünüme sahip oluyor.

Orman için hazırladığım fırçanın içerisine sadece ağaç ve küçük bitkiler koymadım Bazı küçük sürprizler de ekledim. Zaman zaman yerde küçük taş parçaları ve dal parçaları da çıkabiliyor. Hatta binde bir ihtimalle yerde sihirli elma yada ürkünç bir balkabağı bile bulabiliyoruz. 🙂

Böylece masallardan fırlamış bu köyü bitirdik. Hikayeye bağlı kalarak oluşturduğumuz bir mekanın etkileyici olmaması pek mümkün değil. Bugün hem oduncu hem balıkçı oldum. Kendimi onların yerine koydum, o bahçe kapısından içeri girip eve kadar yürüdüm. Benim için çok güzel bir deneyim oldu. Vakit ayırıp benimle bu deneyimi paylaştığınız için teşekkür ederim. Sonraki bölümde görüşmek dileğiyle.


Yaratıcı Bir Şey #1
Yaratıcı Bir Şey #2


Kaynakça: 1

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir