Genel

Sanatçıyı Taklit Edebilen Yapay Zeka Teknolojisi: Jukebox

Ağustos 22, 2020

author:

Sanatçıyı Taklit Edebilen Yapay Zeka Teknolojisi: Jukebox

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz yapay zeka şirketi OpenAI, şarkı sözleri ve müziğiyle birlikte şarkı oluşturabilen açık kaynak kodlu bir yapay zeka programı olan Jukebox’ı duyurdu.

Jukebox, neredeyse bütün müzik türlerinin ve usta müzisyenlerin olduğu bir veri seti ile eğitildi. Jukebox, bu büyük veri havuzu sayesinde eğitim aldığı sanatçıların işlerine çok benzer yeni şarkılar üretebiliyor. İstediği türü ve istediği sanatçıyı taklit edebilme yeteneğine sahip olan Jukebox, bu alanda geliştirilmiş en kapsamlı yapay zeka olma ünvanına sahip.

Jukebox, OpenAI’ın müzik üreten ilk yapay zeka uygulaması değil. OpenAI bundan önce MuseNet isimli yapay zeka programı ile basit ses kurguları ve besteler oluşturabilmişti. Ancak Jukebox, MuseNet’ten bir adım daha ileri giderek bestelerin yanı sıra vokalleri de kendi şarkılarına katabiliyor.

Jukebox ile birden fazla türü ve birden fazla sanatçının tarzını aynı anda taklit edebilmek de mümkün. Kulağa harika geliyor değil mi? “Bana oradan %50 country ve %50 pop türünde, Tammy Wynette ve Celine Dion’u taklit ederek bir şarkı yapar mısın?”

Jukebox’ın hünerlerinden yeterince bahsettik. Şimdi ise bu keşfin gündelik hayatımıza potansiyel etkilerinden biraz bahsedelim. Jukebox şu an için sadece akademik alanda denemeler yapmak üzere kullanılıyor fakat bu durum ileride Spotify’da “Yapay Zeka” kategorisini görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Jukebox ve benzeri yapay zekalar kendini geliştirdikçe ve kullanımı yaygınlaştıkça bu tarz girişimlere sıkça rastlamamız çok olası. Tabi böyle bir gelişme beraberinde telif hakkı ihlallerini ve bu ihlallere karşı yapılan yeni düzenlemeleri getirebilir. Jukebox ile üretilmiş tüm şarkılara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ilginç girişim hakkında daha fazla detayı öğrenmek istiyorsanız bu link üzerinden OpenAi’ın resmi sayfasına ulaşabilirsiniz. Aynı sayfa üzerinden Jukebox’ın açık kaynak kodlarına ve dökümantasyonuna da ulaşabilmeniz mümkün.


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir