Genel

Blender (Güçlü & Özgür)

Ocak 16, 2019

author:

Blender (Güçlü & Özgür)

Kısaca Blender’ın Tarihi

Blender, 1994 yılında Ton Roosendaal tarafından yazılmaya başlanan ve 1998 yılında Hollanda kökenli NatGeo isimli animasyon firması tarafından yayınlanan kapalı kaynak kodlu bir yazılımdı. Blender ücretli olarak dağıtıldı ve kısa süre içerisinde çok popüler oldu. Bu kontrolsüz büyüme şirketi kötü etkiledi ve 2002 yılında batmasına sebep oldu. O yıl kurulan Blender Vakfı çok büyük bir bağış kampanyası başlatarak, Blender için gerekli olan lisans ücretini toplamayı başardı. Blender dağıtımı ücretsiz olan açık kaynak kodlu bir yazılım haline geldi. Günümüzde alanında en popüler yazılımlardan birisi olan Blender, daha büyük kitlelerce kullanılıp geliştirilmeye devam etmektedir.

Blender’ın 1994 yılında ilk prototipini anlatan orjinal dökümanlar.

Blender Nedir?

Blender, 3 boyutlu modelleme, tasarım, animasyon, simülasyon, oyun, video, vfx ve çok daha fazlasını oluşturabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir programdır.

Blender İle Yapabileceklerinizin Sınırı Yok!

Blender ilk olarak “Cuma ya da bir başka gün” filmde görsel efektleri oluşturmak için kullanılmıştır. Film bu sayede Locarna Film Festivali’nde en iyi görsel efekt ödülüne sahip oldu. Blender daha sonra Hollywood ve ünlü film yapımcılarının gözdesi olup Örümcek Adam 2, Jurassic World ve The Walking Dead gibi yapımlarda da kullanılmıştır. Blender’ın sinemada kullanıldığı sahneleri derleyen bu videoyu izlemenizi öneriyorum:

Blender ile oluşturulan diğer bağımsız yapımlara buradan ulaşabilirsiniz. Bu sayfada, Blender ile geliştirilmiş projeleri ve bu projelerin yapım aşamalarını inceleyebilirsiniz hatta isterseniz onları indirip üzerlerinde oynamalar yapabilirsiniz.

Blender Vakfı tarafından yapılan Bağımsız Filmler

Cosmos Laundromat

Sintel

Blender’da yeni misiniz?

Eğer Blender’ı öğrenmek istiyorsanız çok şanslısınız. Blender yapısı gereği açık kaynaklı bir yazılım olduğu için yeni kullanıcılar istedikleri bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Kendi sitesinde ücretsiz faydalanabileceğiniz eğitim videoları yer almakta. Burada dünyanın dört bir yanından uzman kullanıcılar, insanların Blender’ı öğrenmesine yardımcı olmak için uzman oldukları alan ile ilgili ücretsiz dersler paylaşıyorlar. Ayrıca belli aralıklarla düzenlenen workshoplar Blender’ı öğrenmenize ve komünitesine hızlıca adapte olmanızı sağlayabilir. Blender’ın bir parçası olmak düşündüğünüzden daha kolay.


Büyük Değişimlerin Habercisi: Blender 2.80

2019 Ocak Ayı’nın ilk haftasında Blender 25. yaş gününü kutladı ve büyük değişimlere kapı araladı. Blender yapısı gereği diğer 3D programlara kıyasla hızlı ve kullanıcı odaklı gelişen bir program. Çünkü Blender günümüzde Blender Vakfı’nın bağışçıları ve sponsorlarınca yönetilmekte ve Blender Enstitüsü’nde çalışan, aynı zamanda aktif kullanıcı olan geliştiriciler tarafından geliştirilmektedir. Yenilenen kullanıcı dostu arayüzü ve ileri teknoloji sistemler sayesinde Blender 2.80 artık eskisinden daha güçlü ve daha iddialı.

Blender 2.80 İle Birlikte Gelen Özellikler

Yenilenen Arayüz

Bu arayüz, kolayca kişiselleştirilebilen, daha tutarlı ve daha hızlı çalışmanızı sağlayacak, Blender’ın büyülü dünyasını keşfetmenizi kolaylaştırmak üzere tasarlanmış yenilikçi bir tasarıma sahip.

EEVEE İle Eş Zamanlı Render

Eevee, yeni ve gerçekçi fizik özelliklerine sahip Blender’ın içerisinde eş zamanlı olarak çalışan çok güçlü bir render motorudur. Eevee ile Hacimsel, ekran-boşluk yansımaları ve ışık kırılmaları, dağılmış parçacıklı sistemler, yumuşak ve geçişli gölgeler, alan derinliği ve kamera hareket bulanıklığı gibi gelişmiş özelliklere sahiptir. Eevee’nin maharetlerini tam olarak anlamanız için aşağıdaki videoyu izlemeniz gerekiyor. 🙂

Yenilenen 3D Görünüm

Yenilenen 3D Görüntü modlarıyla birlikte çalışmalarınızı daha profesyonel bakış açılarıyla geliştirin.

2D Animasyon ve Grease Pencil

3D modelleme yaparken bazen elindeki fareyi ve klavyeyi bırakıp eline sihirli bir kalem almak istersin. “Şunun şurasından elimde 2 dakikada çizsem ne güzel olurdu.” dediğin durumlar için tasarlanan grease pencil. sektördeki bu eksikliğe ilaç niteliğinde bir çözüm olarak sunuldu.

Grease pencil sadece bir kalem değil. Birçok durumda size zaman kazandıracak gerçek bir Blender ögesi. Grease tool ile model topolojileri için eskizler, 3 boyutlu oluşturulmuş hikaye kesitleri ve 2 boyutlu animasyonlar için objeler çizebilirsiniz.

Diğer Özellikler

  • Katmanları daha düzenli kullanmanız için yeni koleksiyon sistemi.
  • Cycles’ın yeni hacim ve gölgeli saç teknolojisi ve daha birçok özelliği artık tam olarak destekleniyor.
  • Birden fazla nesnenin aynı anda düzenleme modunu değiştirebilirsiniz.
  • Yeni ve daha etkili kumaş özelliği.
  • Pixar’ın OpenSubdiv ve Khronos’un glTF desteği.

ve daha fazlasına Blender 2.80 ile ulaşabiliyoruz.

Yapılan değişikliklerden en önemlilerinin derlendiği video:


Özetleyecek olursak Blender, bize 3 Boyutlu tasarım anlamında günümüz teknolojilerinin hepsini kompakt bir şekilde sunuyor. Blender’ın ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması onu diğer rakip yazılımların üstüne taşıyor. Programın bize sunduğu performans ve üretilen işlerin kalitesi ortalamanın çok üstünde. Blender, arkasında duran destekçileri ve ona gönülden bağlı kullanıcıları sayesinde gelecekte adından çokça bahsettireceğe benziyor.


Kaynakça : Görseller 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 – Videolar 1, 2, 3, 4, 5, 6

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir